Utilitzem galetes pròpies i de tercers per oferir els nostres serveis i recollir dades estadístiques. Continuar navegant implica la seva acceptació. Més informació

Acceptar
Tornar

Els avis poden gaudir dels néts després del divorci?

Família
Els avis poden gaudir dels néts després del divorci?
Els avis poden gaudir dels néts després d'un divorci?

Pot resultar lògic que després de trencar una parella es negui o es prohibeixi el contacte dels menors amb els avis materns i/o paterns, per circumstàncies personals que han desencadenat el divorci familiar.

És més, es tracta d'un dels dubtes que els nostres clients del despatx ens fan sovint en un divorci, sobretot per l'interès destacat a saber si els avis paterns o materns es poden fer càrrec dels seus néts, i quin règim jurídic tenen en el nostre sistema legislatiu.

En altres casos, la figura dels avis pot tenir un paper reconciliador, ja que no són part directa en la discussió o conflicte matrimonial, i aquests poden aportar un punt de vista diferent i objectiu sobre la forma o interessos que més beneficien als seus néts.

Què diu la legislació sobre la possibilitat que els avis puguin gaudir dels néts?

Davant d'una llarga trajectòria jurídica en què s'ha penalitzat la figura dels avis, actualment ens trobem davant d'un canvi de paradigma, donant el nostre legislador una actitud proactiva en la cura dels menors per part dels avis.

Doncs bé, el nostre ordenament jurídic, concretament en l'art. 160.2 del Codi civil, es declara el dret del menor a relacionar-se amb els seus parents, incloent això de forma expressa a germans i avis, mentre no hi hagi una justa causa que ho impedeixi. Això vol dir, que si no consten antecedents familiars negatius que puguin perjudiciar els menors, es presumeix que els parents tenen dret a estar amb els menors, ja que són una peça essencial del trencaclosques de les relacions familiars. Cal tenir en compte, que en casos en què consten denúncia penals o antecedents familiars demostrables que puguin ser negatius per als menors, es pot arribar a suprimir i/o eliminar aquest dret sobre el què gaudeixen els parents més propers i els avis.

Abans de res, el jutjador també aplica la lògica i per tant, mentre no es demostri el contrari, s'entén que un parent proper o els avis, no aportaran cap vincle negatiu per als menors. Per això serà el jutge que conegui del cas qui haurà d'estudiar les circumstàncies concretes per determinar que concorre causa suficient perquè es privi el menor de la visita d'altres parents, sempre tenint com a guia l'interès superior del menor.

Remarcar que cada membre de la parella tindrà els seus motius, per acceptar o denegar les visites dels avis, però recordem que el nostre sistema legislatiu sempre garantirà l'interès superior del menor i amb això la decisió que més beneficiï els menors, encara que aquesta no sigui compartida pels pares.

Què opina la nostra jurisprudència sobre aquesta qüestió?

Jurisprudencialment, a Espanya hi ha multitud de sentències que parlen d'aquesta cerca de reconeixement del dret de visita per part dels avis.

El Tribunal Suprem, en una d'elles, estableix un règim de visites entre àvia i nét, abans denegat per l'Audiència Provincial de València al·legant que les visites “resultaven perjudicials per al pare, ja que qualsevol contacte amb la mare li provocava ansietat”.

El Tribunal es basava aquí en la implicació de la figura dels avis en la criança del menor, la seva proximitat i la bondat que comporta per al nen. Avui dia fàcilment observable, la gran tasca que ofereixen els avis a la nostra societat, ja que moltes vegades assumeixen un paper més important i rellevant que anys enrere, en la qual la figura dels avis era secundària. Actualment cal destacar que moltes famílies tenen una gran tranquil·litat educativa i organitzativa gràcies a la figura dels avis, ja que són les persones que porten i recullen els nens de l'escola, molts cops també són els responsables de comprar els aliments i de preparar els àpats i tota una infinitat de tasques que ajuden a fer que el dia a dia sigui més lleuger per als pares.

Amb la qual cosa, la figura dels avis és molt important en l'educació dels néts, i per tant un element essencial ia tenir en compte en establir el règim de visites a la guarda i custòdia entre cònjuges, ja que la inclusió dels mateixos pot facilitar que al capdavall, els menors es trobin degudament atesos i recolzats, que és el que regula, recull i protegeix el nostre legislador.

Contacti amb nosaltres, i els nostres advocats especialistes en dret de família estudiaran el seu cas concret.

A Forcam Advocats disposem d'oficines a Barcelona, Tarragona, Reus Tàrrega