Utilitzem galetes pròpies i de tercers per oferir els nostres serveis i recollir dades estadístiques. Continuar navegant implica la seva acceptació. Més informació

Acceptar
Tornar

Què succeeix en cas de separació de les parelles de fet a Catalunya?

Què succeeix amb les parelles de fet en el moment de la separació?

Pot resultar inversemblant, però moltes de les unions estables de parella, denominades comunament parelles de fet, compleixen els requisits assimilables a la figura de la parella de fet, sense haver efectuat cap tràmit previ.

És a dir, segons l'art. 234.1 de l'CCCat, quan una parella sentimental té una relació estable es pot considerar parella de fet si es donen els següents requisits: 

  • Convivència durant més de dos anys ininterromputs.
  • Existència d'un fill comú durant la convivència.
  • Formalitzar la relació en escriptura pública.

Existeix el divorci a les parelles de fet?

El divorci en si mateix no existeix, ja que no existeix un vincle matrimonial. Per tant, en les parelles de fet, el que existeix és la separació, és a dir la dissolució de la unió estable de parella.

Les parelles que posen fi a la seva relació deuen realitzar una sèrie de tràmits, entre els quals cal destacar l'existència o no de fills menors comuns. En cas que hi hagi fills menors comuns, s'ha de de formalitzar un pla de parentalitat i una pensió d'aliments per als fills de forma obligatòria. Pel que fa als fills, l'ideal és pactar a qui li correspon la custòdia, les visites i la pensió d'aliments. Aquest supòsit pot apreciar idèntic en el cas de l'divorci o de la separació de el matrimoni, ja que el seu tràmit és idèntic.

A més, s'ha de de regular l'atribució de l'ús de el domicili comú o l'anomenada compensació econòmica per raó de treball, a què pot tenir dret un membre de la parella. Per contra, no hi ha la pensió compensatòria, però sí que hi ha la possibilitat d'establir-se una pensió d'aliments d'un membre de la parella cap a l'altre, en les circumstàncies determinades legalment.

Què succeeix amb el repartiment de béns?

Si es trenca la parella de comú acord, es poden repartir els béns a través de document privat, si no hi ha béns immobles comuns. Si compartien béns immobles o si van pactar davant de notari un règim econòmic, es faria el repartiment mitjançant escriptura pública.

Quan la parella no arriba a un acord per al repartiment del seu patrimoni i té béns comuns, haurà d'acudir davant del jutge. Tenint d'acreditar tots dos que la unió de fet ha existit, i que durant el temps que va durar es va regir per un determinat sistema econòmic. També han de demostrar que la unió ja ha acabat i que s'ha de donar per finalitzat el seu règim econòmic; per a procedir a l'atribució de béns a cada membre de la parella.

Situació econòmica de la parella de fet

En l'aspecte econòmic, la regla general és la no aplicació analògica dels règims econòmics matrimonials. És a dir, quan vam constituir una parella de fet no es crea un règim matrimonial; però, sí que és vàlid que la parella arribi a un acord patrimonial i tot això en base a la llibertat de contractació de l'art. 1255 de el codi civil.

Pel que fa a la possibilitat de l'aplicació de l'art. 97 de el Codi Civil per a la reclamació d'una pensió compensatòria, ha estat rebutjada per la jurisprudència, de manera que seria convenient arribar a un pacte a l'respecte.

Hi ha dret a una pensió de viduïtat?

Si, si es compleixen els següents requisits:

  • Que la mort sigui posterior a 01-01-08
  • Que la inscripció de la parella de fet en algun dels registres específics s'hagi realitzat amb una antelació mínima de 2 anys respecte a la data de la defunció de l'causant
  • Que, durant el període de convivència, cap component de la parella estigués impedit per contraure matrimoni ni tingués vincle matrimonial amb una altra persona

Com es pot posar fi a una parella de fet?

En una parella de fet constituïda davant notari, només serà necessari acudir a la notaria i de comú acord atorgar una escriptura de dissolució de parella de fet; però tots dos cònjuges han d'estar d'acord en posar fi a la seva relació.

També s'extingeix la parella de fet per les següents causes: 

  • Cessament de la convivencia
  • Mort o declaració de mort d'un dels convivents
  • Matrimoni de qualsevol dels convivents

Els recordem que en Forcam Advocats els advocats especialistes en dret de família podran aclarir-li tots els dubtes li sorgeixin en el seu cas concret.

Pot seguir-nos a Linkedin i estar a l'actualitat de les nostres notícies.